Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Kimyasal Peeling

blank

Kimyasal Peeling

Ciltte oluşan yanıklar gibi cilt kusurlarının giderilmesi aracıyla üstteki hasarlı kısmın kimyasal maddeler yardımıyla soyulması işlemine kimyasal peeling adı verilmektedir. Bu sayede hasar görmüş bölgenin görünümü düzeltilerek cilde parlak ve genç bir görünüm kazandırılmış olunur. Bu onarım ve parlaklığın elde edilebilmesi için çeşitli kimyasal maddeler kullanılabilmektedir.

Problemin yüzeyde, ortada veya derinde olmasına göre de kullanılan maddeler değişiklik gösterebiliyor. Bu maddelerden bazıları, glikolik, laktik ve meyvelerden ve diğer besinlerden elde edilen meyve asitleridir. Meyve asitleri genelde yüzeydeki leke ve yanıkları gidermekte kullanılır. Daha derindeki hasarlar için laktik asit veya glikolik asit daha etkili olmaktadır. Daha farklı ve daha ileri seviyedeki hasarların giderilmesi için trikloroasetik asit ve karbolik asit kullanılır. Bu asitlerin kullanıldığı bakım daha derinlemesinedir ve uygulaması bakımından diğerlerine göre farklılık göstermektedir. Yaş aldıkça ciltteki kolojen ve elastin liflerde oluşan bozulma ve hücre kaybı nedeniyle ciltte birtakım kırışıklıklar ve çizgiler oluşur. Kimyasal peeling uygulaması ile hücre yenilenmesi ve daha fazla çalışması için uyarılmış dokuların oluşması hedeflenir. Kimyasal peeling uygulamasının kullanım alanları oldukça fazladır. Bunlardan bazıları; sivilce tedavisi, sivilceler iyileştikten sonra ciltte bıraktığı izlerin giderilmesi, yaşlılık lekelerinin giderilmesi, hamilelikte oluşan lekelerin giderilmesi, yaşlılık ve güneş lekelerinin giderilmesi, açık porların kapanması ve kırışıklıkların ve ince çizgilerin Yok edilmesidir. Bu alanlarda oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Hamilelik ve emzirme döneminde uygulanması sakıncalı olduğu gibi, daha önce kimyasal peeling uygulanmış fakat uygulamadan olumsuz etki görmüş kişilerde de kullanımı uygun görülmemektedir. Tedavi uygulanmaya başlanmadan önce cildin temizlenmesi gerekmektedir. Cilt aşırı yağdan arındırıldıktan ve temizleme işlemi tamamlandıktan sonra Alfa Hidroksi Asitler ile uygulama yapılır. Kimyasal madde ciltte bir süre bekletildikten sonra uzaklaştırılır. Bu işlem birkaç kez tekrarlanırken, seans aralarında cilde birtakım kremler uygulanır. Bu şekilde süren tedavi toplamda ortalama 10 dakikadır.

Uygulamadan sonra kısa süreli olmak kaydıyla kızarıklıklar olması, pullanma ve soyulmaların meydana gelmesi genelde gözlemlenen bir durumdur. Alfa Hidroksi Asitlerin uygulanmasından sonra enfeksiyon riski çok azdır. Kimyasal peeling uygulamasından sonra kişiler normal hayatlarına olduğu gibi devam ederler. Uygulamayı takip eden birkaç saat içinde makyaj yapılmaması ve uygulanması gereken kremler dışında cilde müdahale edilmemesi gerekmektedir. Ayrıca cildin güneşten kesinlikle korunması gerekir.