Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Yanak Dolgusu

Erkeklere nazaran özellikle her kadın güzel görünümlü ve fit bir vücuda sahip olmanın yanı sıra aynı zamanda da kusursuz ve dolgun görünen bir yüze de sahip olmak ister. Gençliğin göstergesinin ve çekici bir cazibenin ilk gerekliliklerinden birisi olarak görülen dolgun yanaklar ise neredeyse tüm kadınların hayalidir. Zayıf ve içeri çökmüş olan yanak yapısı hemen hemen her kadını psikolojik açıdan olumsuz olarak etkilemektedir. Yüz ifadesini ve yüz güzelliğini büyük oranda etkilene yanaklar, aynaya bakıldığında insanları olumlu ya da olumsuz etkileyebilen önemli fiziksel unsurların başında gelmektedir.

Büyük sağlık sorunlarının yanı sıra estetik cerrahi alanında da büyük gelişmeler gösteren tıp bilimi, son dönemlerde yanaklarından memnun olmayan ve bu durumu sorun haline getirerek kendisini kötü hisseden kişiler için yanak dolgusu yöntemini geliştirmiştir. Neredeyse tamamen ameliyatsız olarak gerçekleştirilen bu estetik operasyon, yanakların kısa sürede dolgun ve daha cazibeli görünmesine ortam hazırlamaktadır.

Yanak Dolgusu Operasyonu Hangi Teknikler İle Yapılmaktadır?

Estetik operasyon olan yanak dolgusu operasyonu çok büyük gerekçeler olmadıkça cerrahi olmayan basit yöntemler ile yapılmakla birlikte bazı durumlarda birkaç farklı yöntem ve tekniğin bir arada kullanıldığı bir operasyon olmaktadır.

Yanak dolgusu operasyonu sırasında deri altına bir dolgu malzemesi özel iğneler ile kesi atılmadan enjekte edilmektedir. Yanak dolgusunda kullanılan bu enjekte maddesi vücudun yapısında bulunan ve vücuda asla zararı olmayan hyaluronik asit jeldir. Ortalama olarak 15 dakika civarında süren yanak dolgusu enjekte işlemi kısa sürede tamamlanmaktadır. İşlem sırasında kişinin biyolojik özelliklerine bağlı olarak kullanılan hyaluronik asit jel türleri değişkenlik gösterebilmektedir.

Yanak Dolgusu Operasyonu Sonrasında Ortaya Çıkan Sonuçlar

Yanak dolgusu işlemi hastaya uygulanırken dolgu malzemesi yüze özel uçlu iğneler ile enjekte edilir ve böylece yüzün gerilmesi ile birlikte aynı zamanda yanak kısımlarının hafif bir şekilde kaldırılarak yuvarlak bir şekil alması sağlanmaktadır. Bu işlem yapılırken yanak dolgusu işlemi sırasında uzmanlar özellikle genel olarak yüz açısının genişleme oranını kontrol altında tutarak sıkışlaştırma işlemini gerçekleştirmektedir.

Estetik cerrahi açısından yanak dolgusu, yanak konturlama gibi işlemler son derece estetik etkisi olan işlemler olmaktadır. Yanak dolgusunda kullanılan dolgu maddeleri aynı zamanda yüz kısmının yukarıya doğru kaldırılarak yüzün genç bir görünüme sahip olmasını, gözlerde oluşan çukurluğun giderilmesini, burun şeklinin daha ön plana çıkarılarak alın ve çene arasındaki bileşimin dengelenmesini sağlamaktadır.

Yana Dolgusu Operasyonu Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yanak dolgusu operasyonu ortalama olarak 15 dakika içerisinde gerçekleştirilen küçük ve ameliyatsız bir operasyondur. Operasyon sonrasında yüz bölgesinde küçük ödemlerin ve kızarıkların görülmesi muhtemel bir durumdur. Operasyonu takip eden 2 sata içerisinde kızarıkları geçmektedir. Yüz bölgesinde oluşan ödemler ise operasyondan sonra en fazla iki gün sonrasında iyileşme göstermektedir.

Yanak dolgusu işleminin doğru ve etkili bir şekilde yapılarak etkili sonuçlar alınabilmesi ve operasyon sonrasında beklenmeyen bir sonuç alınmaması için bu işlem mutlaka alanında uzman olan doktorlar tarafından, güvenli kliniklerde yapılmalıdır. Eğer yanak dolgusu operasyonu doğru yöntemler ile alanında uzman olan kişiler tarafından yapılır ise operasyondan kısa bir süre sonra beklenen görüntü ve sonuç alınabilirken aynı zamanda yüz bölgesinin estik bir görünüme kavuşması sağlanabilmektedir. Güzel görünümlü olan ve yüz bölgesinin görünümünü değiştiren elmacık kemikleri yüz bölgesinin görüntüsünde etkin bir rol oynarken yüzün denge oranını da sağlayarak yüzdeki dengeyi sağlamaktadır. Böylece başarılı bir yanak dolgusu operasyonu yüz profilinin değişmesini ve adeta farklı bir yüz haline gelmesini sağlarken genç bir görünüm elde edilmesine ortam hazırlamaktadır.