Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Vajen Daraltma Ameliyatı

blank

Vajen Daraltma Ameliyatı

Diğer bir adı ile vajinoplasti yani vajina daraltma ameliyatıdır. Hem fonksiyonel hem de estetik olarak iyi sonuç elde edilmektedir. Son yıllar da kişilerin bu ameliyata yönelimi artmaktadır. Kısaca bahsetmek gerekirse eğer kadınlar da olan bu durum vajinasının gevşemesi ya da eski sıklığını kaybetmesi sonucu olarak bir sorun olarak doğmuştur. Bu sıklığın kaybedilmesi ile cinsel ilişki esnasında iki taraf için tatminsizlik durumu oluşmaktadır. Bu ameliyat ile birçok kişi bir nevi cinsel hayatını tedavi ettirmiştir diyebiliriz. Vajen ameliyatı olarak da bilinmektedir. Bu ameliyat genellikle cinsel haz ve tatminsizlik, ilişki esnasında vajinadan çıkan sesler, ağrılı cinsel ilişki ve ilişki sırasında ve sonrasında özgüven için yapılmaktadır.

Vajen daraltma ameliyatında genellikle lokal anestezi uygulanmaktadır. Hastanın isteğine göre genel anestezi olarak da yapılabilmektedir. Lokal anestezi için aç karnına olmak gereklidir. Genel anestezi için bir gün öncede bir şey yenilip içilmemelidir. Ameliyat yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Ameliyatta vajinanın başlangıcından içeriye doğru yaklaşık 4 cm daraltılma işlemi yapılır. Dikiş içeriye doğru olduğundan izler gözükmez. Bu ameliyatta en önemli husus vajinanın alt duvarında bulunan iki tarafta da bulunan pervis tabını oluşturan kasları birleştirmektir. Her ameliyatta olduğu gibi bu vajen ameliyatının da riskleri bulunmaktadır. Kanama, enfeksiyon gibi riskler bulunmaktadır. Bu riskleri sıfıra indirmek için ameliyat sonrasında genital bölgenin temizliğine dikkat edilmelidir. Bulunan dikişlerin pansumanını düzenli olarak yapmak önemlidir. Operasyonu yapan cerrah tarafından gerekli ilaçlar ve yapmanız gerekenler sizlere verilmektedir. Bunlara dikkat etmekte fayda vardır. Ameliyat olmayı düşündüğünüz doktorun vajina anatomisini iyi biliyor olması gerekmektedir. Yoksa aksı takdirde vajinanın fazla daraltılması yüzünden ileride ilişkiye girememe gibi problemler olabilmektedir. Ameliyattan 15 gün sonra dikişler kendiliğinden dökülmektedir. 1 ay içerisinde tam olarak iyileşme olmaktadır ama ilişkiye girebilmek için ameliyattan sonra 45 gün geçmesi gerekmektedir.

Bu işlem tam anlamıyla bir çözüm değildir çünkü doğum sonrası vajina da tekrar gevşeme olacağından eski haline dönebilir. Eğer sezaryen ile doğum yapıyorsanız herhangi bir gevşeme söz konusu olmayacaktır.