Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Terleme Tedavisi

blank

Terleme Tedavisi

Terleme bütün insanlarda görülen son derece doğal olaylardan biridir.  Ancak terleme tedavisi olma noktasında bir terleme yani hiperhidroz yaşanması durumunda bunun tedavi edilmesi gerekir.  Terleme tedavisi noktasında terleme her insanda görülmez ancak bazı kişilerde aşırı terleme insanı rahatsız eder.  Terleme genellikle vücudun serin kalmasını sağlayan doğal bir olaydır.  Normal koşullarda daha çok sıcak havada veya hareket ağır egzersiz yapıldığı zaman bazı psikolojik Nurullah Arda terleme görülür ancak hiperhidroz noktasında herhangi bir tetikleyici olmadan terlemenin gerçekleşmesi mutlaka tedavi edilmesi gereken durumlardan biridir.

Aşırı Terleme Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Terleme insan yaşamın doğal bir parçasıdır.  Ancak aşırı terleme yaşam kalitesini bozan hastalık noktasında tedavi edilmesi gereken bir durumdur.  Günümüzde cerrahi olmayan fakat en fazla kullanılan gerek hastaların gerekse doktorların tercih ettiği yöntemlerden biri botoks yani terleme tedavisi yani botulinum toksin tedavisidir.

Terleme Tedavisi Uygulaması Hangi Bölgelere Uygulanır?

Hiperhidroz aşırı terleme tedavisi günümüzde çok kısa sürede rahatlıkla uygulanabilen tedavilerden biridir.  Uygulanan botoks tedavisi avuç içi ve koltuk altına uygulanmaktadır.  El ve avuçlarda görülen terleme genellikle endişe veya psikolojik sebeplere bağlı olarak görülür.  Dolayısıyla bu da insan ilişkilerini olumsuz olarak etkiler ve insanlarda özgüven kaybı oluşturur.  Terleme tedavisi ile avuç içindeki terleme ortadan kaldırılır.  Bir diğer terleme koltuk altında görülür.  En kısa sürede bunun tedavi edilmesi gerekir.  Koltuk altı bölgesine uygulanan botoks tedavisi ile terleme sorunu tamamen ortadan kaldırılır.  Dolayısıyla hastanın ter kokması gibi bir sorunu da oluşmaz.

El Ve Avuçlarda Aşırı Terleme Tedavisi

El ve avuç içinin kontrol edilemez durumda terlemesi durumu tıpta hiperhidroz olarak adlandırılır.  Bu hastada ciddi bir psikolojik soruna sebep olur.  Günlük ve sosyal yaşantısını etkiler.  Hiperhidroz tedavisinin birçok seçenekleri vardır.  Bunlardan günümüzde en fazla tercih edilen terleme tedavisi yöntemi botulinum toksin denilen botoks tedavisidir.  Bunun yanı sıra ilaç tedavisi,  lazer tedavisi,  birtakım ter önleyici ürünlerle terleme belli ölçüde tedavi edilse de günümüzde en etkili terleme tedavisi olarak botoks tedavisi kullanılmaktadır.

Koltuk Altında Aşırı Terleme Tedavisi

Hiperhidroz denilen aşırı terleme hastalarda görülmesi durumunda gerek avuç içi gerekse koltuk altı terlemesinde terleme tedavisi günümüzde en sık kullanılan ve özellikle hekimler tarafından da onaylanıp tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir.  Hiperhidroz yani aşırı terleme kişilerde birçok sebebe bağlı olarak gelişebilir.  Bunlar genellikle stres,  tiroit bezlerinin fazla çalışması,  diyabet hastalığında kullanılan İnsülin ilaçları,  menopoz süreci ve bazı kanser türleri de insanlarda aşırı terleme sorunlarına sebep olur.  Aşırı terleme insan hayatını son derece olumsuz etkileyen hastalık noktasına getiren durumlardan biridir.  Günümüzde botoks tedavisi ile gerek koltuk altı gerekse avuç içi terlemelerinde kesin çözüm sunan ve terlemeyi tamamen ortaya ortadan kaldıran yöntemlerden biridir.

Terleme Tedavisinde Uygulama Nasıl Yapılır?

Hiperhidroz adı verilen aşırı terleme tedavi edilmediğinde kişinin günlük ve sosyal yaşantısını olumsuz etkilediği gibi birtakım hastalıklarında oluşmasına sebep olur.  Özellikle koltuk altı el ve ayak terlemesi son derece önemli ve en kısa sürede tedavi edilmesi gereken durumlardan biridir.  Terleme tedavisi 6 ay gibi bir etki süresi vardır.  Ancak hasta bu süre içinde oldukça rahat eder.  Terleme kesinlikle oluşmaz.  Terlemenin tedavi edilmediği durumlarda özellikle mantar hastalıkları nüksedebilir.  Bu da zor tedavi edilen ve yine kişinin yaşam kalitesini bozan hastalıklardan biridir.  Terleme tedavi edilmediği durumlarda dermatit,  kızarıklık,  tahriş gibi dermatolojik rahatsızlıklarda ortaya çıkar.

Terleme Tedavisi Uygulaması Ne Zaman Etki Eder?

Terleme tedavisi günümüzde en fazla uygulanan yöntemlerinden biri botulinum toksin tedavisidir.  Botulinum toksin tedavisi son derece kısa sürede gerçekleştirilen işlemlerden biridir.  Yaklaşık olarak 10 dakika gibi bir sürede gerçekleştirir.  Hiçbir yan etkisi bulunmaya botoks terleme tedavisi 15 dakika gibi bir sürede gerçekleştirilir.   Hasta ardından günlük yaşamına devam edebilir.  hiperhidroz tedavisinde kullanılan botulinum toksin uygulanan bölgedeki sinir iletimini geçici bir süre durdurur.  Dolayısıyla o bölgede ter oluşumunu sağlayan kolinerjik sinirleri etkisiz hale getirerek ter üretimini durdurur.  Hiçbir yan etkisi olmayan tedavi birçok hekim tarafından tavsiye edilmektedir.

Terleme Tedavisi Ne Kadar Kalıcıdır?

Aşırı terlemeyi tedavi eden botulinum toksin sonrasında terleme tamamen durdurulur.  Dolayısıyla ter kokusu da bu tedavi ile birlikte ortadan kalkar.  Aşırı terleme olan hastalarda koltuk altına uygulanan botoks enjeksiyonu yüzde 80’in üzerinde hastalarda terleme sorunu ortadan kaldırmaktadır.  Hasta tedavi sonrasında yaklaşık olarak 6 buçuk ay gibi bir süre terlemeden rahat eder

Terleme Tedavisinin Yan Etkileri Var mı?

Hiperhidroz aşırı terleme tedavisi kullanılan botoks enjeksiyonunun bugüne kadar yapılan araştırmalarda belirgin bir yan etkisi bulunmamaktadır.  botoks enjeksiyonunda bulunan botulinum toksin sıvısını vücut absorbe ettiği için herhangi bir yan etkiye sebep olmaz.  Ancak tedaviden sonra hekimin hastanın uymasını istediği bir takım kurallar bulunur.  Özellikle terlemenin gerçekleştiği koltuk altı avuç içi ayak tabanı gibi bölgelerde en az 6 ay gibi bir süre terleme oluşmaz.  Ancak botoks enjeksiyonu yapıldıktan sonra yine aşırı terlemenin olması durumunda hekime başvurmak gerekir.  Bunun dışında botoks enjeksiyonu yapılan hastaların deodorant ve ter önleyici kozmetik ürünleri kullanması tavsiye edilmez.

Terleme Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Terleme tedavisi uygulanan hastaların tedaviden sonra ter önleyici kozmetik ürünler kullanmaları deodorant, losyon ve kremler kullanması önerilmez. Özellikle botulinum toksin tedavisinden sonra terleme tamamen ortadan kalkacağından zaten bütün bunlara ihtiyaç kalmamaktadır. Dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri ise terleme tedavisi uygulanan hastalarda tedaviden sonra aşırı terleme devam etmesi durumunda mutlaka uygulamayı tedavi yapan hekimler görüşmektir.