Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Sivilce Tedavisi

blank

Sivilce Tedavisi

Sivilce sorunları, birçok kişinin en sık yaşadığı sağlık sorunlarından bir tanesidir. Özellikle vücudunda yağ bezelerinin çok fazla hareketli olduğu kişilerde ve iş veya özel hayatında çok fazla stresi olan bireylerde sivilceler çok görülmektedir. Vücudunuzun herhangi bir yerinde çıkabilmektedir. Sivilce aslında en basit tanımı ile yağ bezelerinin bir bölgede birikmesi ve vücut yağı dışarı atamadığından dolayı, sivilce olarak vücudunuzda kalır. Sonrasında iltihap olarak ta tanımlanabilmektedir. Sivilcenin birçok tedavi yöntemleri vardır, fakat yaşadığınız sivilce sıkıntısının ne derecede olduğuna bağlıdır. Sadece belirli bir bölgede birkaç tane sivilce olabilir veya büyük bir bölgede, cildinizi kaplayacak şekilde sivilceler olabilir. Dolayısıyla öncelikle önemli olan, sivilcenizin hangi bölgede ne kadar olduğudur.

Eğer küçük bir bölgede, birkaç tane sivilce varsa, bunları eczanelerden alabileceğiniz sivilceye karşı kremlerle tedavi edebilirsiniz. Antibakteriyel ilaçlarla tedavi edebilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer çok fazla aklınıza takılırsa, ama sürekli ilaç kullanamam derseniz, lazer ve ışık tedavisi olabilirsiniz. Eğer evde doğal yöntemler kullanarak sivilce tedavi uygulaması yapmak isterseniz, evinizde örneğin yulaf maskesi yapabilirsiniz. Sivilce tedavisinde önemli olan sivilceyi kurutmak ve kendiliğinden düşmesini sağlamaktır. Aksi takdirde iltihap cildinizde kalacaktır ve sivilce geçmeyecek, sadece sürekli aynı bölgede veya farklı bölgede tekrar çıkmaya devam edecektir. Sivilcenin hızlı geçmesini sağlamak isterseniz, bol miktarda narenciye, yani portakal, limon ve benzeri içecekler tüketin.

Hatta sivilcenin olduğu bölgeye biraz limon sürerseniz, sivilcenin hızlı kurumasını ve dolayısıyla yok olmasını sağlayabilirsiniz. Cildinize karbonat uygulaması da yapabilirsiniz. Karbonat uyguladığınızda, karbonat hem cildinizi temizleyecektir, hem de cildinizde oluşabilecek ve sivilce çıkarabilecek ölü hücreleri kökünden temizleyecektir. Sivilcenin cildinizde çıkmaması veya sivilceleri temizlemenin en önemli yolu, aslında cildinizi sürekli temiz tutmaktır. Sabah kalktığınızda ve akşam yatarken yüzünüzü yıkamaktır. Özellikle nemli bir yerdeyseniz veya yaz aylarında ise, sabah, öğle ve akşam olacak şekilde günde 3 defa yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Sivilceler ölü hücrelerin ürettiği mikroplardır. Dolayısıyla siz ne kadar cildinizi temiz tutarsanız, o kadar sivilcenin çıkma ihtimali azalacaktır. Sivilcelerin cildinizde oluşumunu bazen durduramayabilirsiniz, fakat ne kadar cildinize bakarsanız, o kadar daha az olacaktır.