Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Selülit Nedir, Tedavisi

blank

Selülit Nedir, Neden Oluşur Ve Nasıl Tedavi Edilir ?

Kadınların büyük bir kısmında erkeklerin ise az bir kısmında bulunan yağ hücrelerinin deri altı tabakada düzensiz bir şekilde yerleşimi ile ortaya çıkan ve bu şekilde derininde şeklinin bozulmasına selülit denir. Bu durumda deri portakal kabuğuyla benzerlik gösterir. Selülitin oluşumunun birden çok sebebi vardır ama bunların arasında en temel sebep yağ birikimidir. Derinin portakal kabuğu gibi olması durumunda selülit tedavisi için bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Selülitin oluşmasında en temel etken yağ birikimi olsa da bu durumu hızlandıran birçok etkende vardır. Bunlardan bazıları sigara ve içki vücuda her türlü zarar alışkanlıklardır. Sigaranın vücuda birçok zararı vardır ve bunlardan biride selülit oluşmasıdır. Sigara küçük damarların dolaşımını bozar ve fazladan ödem toplanmasına sebep olur. Düzensiz beslenme ve obezite de selülit oluşmasına sebep olur. Düzensiz beslenme ile kilo artar ve dolayısıyla yağ birikimde artar. Yağ birikimi de selülite sebep olur. Günümüz gençlerinin en büyük sıkıntılarından biri olan stres de selülite sebep olur. Stres yapan kişide kortizol hormonu yani stres hormonu ve bunun gibi hormonlar artar ve bu hormonlar daha fazla yağ depolanmasına neden olur. Bu şekilde de selülit oluşur. Selülit oluşmasında vücudumuzda ki dolaşım da önemlidir. Dar kıyafetler dolaşımı yavaşlatır ve giyilen dar kıyafetlerde selülite sebep olur. Az egzersiz yapmak ve hareketsiz kalmak dolaşımı yavaşlatır bu şekilde de selülit oluşur. Selülit oluştuktan sonra elbette selüliti tedavi ettirmek şart olur ve bunu içi birden çok tedavi yöntemi vardır. Bu yöntemlerden biri masaj ve press tedavisidir. Etkisi kısa sürer ama oluşan ödemin el ile ya da herhangi bir masaj makinesi ile genişleyen ve rahatlayan damar dokularıyla atılmasıdır. Ultrason ile selülit tedavisinde ses dalgalarıyla beraber yağların parçalanması ile hapsolmuş sıvının yani ödemin azaltılması sağlanır. Değişik maddeler kullanılarak da kan akışının hızlanması sağlanır veya yağ yakılır. Bu şekilde de selülit tedavi edilebilir ancak bu maddeleri kullanmadan önce kesinlikle doktora danışılması gerekilmektedir.

Selülit tedavisini uygulatmadan önce tedavinin güvenilir olup olmadığı iyice araştırılmalıdır. Kesinlikle iyi bir doktora danışmadan tedavi olunmamalıdır. Tedavi süreci ile uğraşmamak için en mantıklısı selülitten korunmanın yollarını aramak olmalıdır. Düzenli beslenmeyi ve spor yapmayı yaşam tarzı haline getirilmelidir.