Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Saç Ekimi

blank

Saç Ekimi

Günümüzde birçok insanın kellik tedavisinde birinci sırada tercih ettiği saç ekiminin tarihine indiğimizde, hayatımızı kolaylaştıran birçok icat gibi, saç ekimi tedavisinin mucidi de Japon’lardan başkası değil… Saç ekimi, 1930-1940 yılları arasında Japon doktor Okuda tarafından bulunmuş, fakat doktor 2. Dünya Savaşı’nda hayatını kaydetmiştir. 1970 yılında doktor Okuda’nın saç ekimi ile ilgili makaleleri ortaya çıkmış ve bu tedavi ile ilgili çalışmalar üzerinde yoğunlaşılmıştır. 1998 yılında ise Amerika’da doku nakli ile saç ekimi tedavileri konusunda bilimsel açıklamalar yayınlanmaya başlanmıştır.

Toplumların çoğunda genç yaştan itibaren insanlar arasında yaygın bir problem olan kellik konusunda büyük bir adım olarak görülen saç ekimi, marjinal bir yöntem olmasına rağmen dünya çapında olağanüstü ilgi görmüştür. Son yıllarda ise saç köklerinin teker teker alınarak saçsız bölgeye ekildiği, FUE tekniği şeklinde anılan yöntem bulunmuş ve tedaviye yeni bir soluk kazandırılmıştır. Doktorlar için bu teknik oldukça zahmetli ve uğraştırıcı olsa bile, hasta için iyileşme süreci daha kısa olduğundan tedavinin ilk halinden daha makbuldür. Tabi insanlar tarafından rağbet gören bir çok konuda olduğu gibi, saç ektirme konusunda da, birçoğu asılsız olmak üzere, internette sayısız reklamla karşılaşılabilir. Bu konu göz önünde bulundurulmalı ve tedavi hakkında detaylı araştırma yapıldıktan sonra güvenilirliğinden emin olunan bir sağlık kuruluşunda saç ekimi yaptırılmalıdır. Tedavi sırasında ve sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar var ki; bunlara uyulmadığı takdirde hem para hem de zaman kaybı yaşanacağı muhakkak. Öncelikle saç ekimi için saç dökülmesinin yoğunlukta olduğu dönem tercih edilmemelidir. Bu dönemde saç ekimi uygulandığında, saçlar hala dökülmeye devam ettiğinden ve ekim gerçekleşen yerlerdeki saçlar asla dökülmediğinden, tedavinin henüz uygulanmadığı yerlerde kellikler oluşacak ve estetik açıdan hoş olmayan bir görüntüyle karşılaşılacaktır. Bu durumda tedavinin 2-3 kez tekrarlanması söz konusudur ki; bu da hem doktor hemde hasta açısından zaman kaybıdır.

Tedavi tamamlandıktan sonra ise uyulması gereken kurallar vardır  ve yine bu kurallara uyulmazsa yukarıda belirtilen olumsuz etkenlerle karşı karşıya kalınır. Örneğin bu işlemin hassas bir operasyon olduğu göz önünde bulundurulmalı ve saç ekiminden sonra kişi kendisini darbelerden korumalıdır. Beslenmeye dikkat edilmeli, iyileşme süreci tamamlanana kadar alkol ve sigaradan uzak durulmalı, iyileşmeyi hızlandırmak adına ilk üç gün dinlenmeye özen gösterilmelidir. Bu hususlara dikkat edildiği takdirde uygulanan operasyonun olumlu etkileri daha hızlı görülür.