Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Saç Dökülmesi

blank

Saç Dökülmesi

Kadın yada erkek fark etmeksizin genç yaşlardan itibaren birçok kişinin yaşadığı problemlerden biri kuşkusuz saç dökülmesidir. Dengesiz ve yetersiz beslenme, çok sık hazır yiyecek tüketme, kişisel bakımın ihmal edilmesi ve saçlara çok fazla kimyasal işlem uygulanması gibi etkenler saç dökülmesi problemini tetiklemektedir. Tabi sayılanların yanı sıra saç dökülmesi sorunu, genetik bir hastalık olduğunu için birçok kişi kendisine dikkat ettiği halde bu sorunla karşılaşabilir. Kadınlarda ciddi bir cilt problemi olarak görülen erkek tipi saç dökülmesi ve genelde erkeklerde görülen kellik ise bu rahatsızlığın ileri aşamalardır.

Artık kellik konusunda, saç ekimi başta olmak üzere birçok etkili tedavi yöntemi ve vitamin içerikli ilaçlar mevcut olup, bu yöntemler sayesinde kimse kel kalmak gibi bir endişe duymamakta. Ancak yine de henüz saç dökülmesi problemi yaşamamışken sağlıklı beslenme ve diğer koşullara dikkat ederek, saç dökülmesinin önüne geçilebilir. Saç dökülmesinin esas sebepleri arasında, erkeklerde Demir eksikliği, kadınlarda ise çinko eksikliği başlıca etkenlerdir. Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için vücudumuzu hem içerden desteklemeli, hem de dış etkenlerden korunarak dışardan desteklemeliyiz. Öncelikli olarak doktora gidilmeli ve problemin vitamin eksikliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı öğrenilmelidir. Eğer bu sebepten dolayı saçlar dökülüyorsa, kendisinden yardım istediğiniz doktor ne yapmanız gerektiğiyle ilgili zaten size yardımcı olacaktır.

Doktor tedavisinin yanı sıra, halk arasında sıkça başvurulan ve etkisi kanıtlanmış doğal yöntemlerden yararlanılabilir. Örneğin evde doğal malzemelerle hazırlanan saç maskeleri yapılarak saçlara ve saç derisine düzenli olarak uygulanır. Bu karışımlar saç hücrelerinin yenilenmesine ve saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olur. Kuru fasulye, mercimek ve özellikle nohut gibi kuru bakliyatların saçları güçlendirerek dökülmeyi engellediği bilinir. Bunun için haftada en az iki kere bu yiyecekleri tüketmenin saçlar için önemi büyüktür. Deniz mahsülleri de saç dökülmesine engel olan besinler arasında yer alır. Bunların yanı sıra kırmızı et, havuç, fındık, badem ve yumurta gibi yiyecekler sıkça ve doğru bir şekilde tüketilmelidir. Süt ve süt ürünlerinden özellikle yoğurdun, vücudumuzun diğer bir çok bölgesinde olduğu gibi saçlarımız için de olağanüstü faydaları vardır. Bunlara dikkat etmekle birlikte saç dökülmesinin en önemli sebebi sayılabilecek stresten de uzak durulmalıdır.