Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Saç Dökülmesi Tedavisi

blank

Saç Dökülmesi Tedavisi

Bir çok kişi saçlarını taradığında, elini saçına attığında, veya yataktan kalktığında yastığının üzerinde kopmuş birkaç saç teli görebilir. Bu durum bir çoğumuzda olur ama  bu ciddi bir saç dökülmesi problemi olmayabilir. Tedavi uygulanabilmesi için öncelikle kişinin saç dökülmesi probleminin olup olmadığından kesin bir şekilde emin olunmalıdır. Bu hastalığın belirtileri iyice araştırılıp bu belirtiler kesin olarak saptandığında saç dökülmesinin tipi belirlenmelidir. Tedavinin uygulanması için önemli etkenlerden bir tanesi de budur.Saç dökülmesinin belirtileri cinsiyete göre değişiklik göstermektedir. Yani erkek veya kadın olmanıza bağlı olarak dökülmenin etkenlerini araştırmalı ve tedavide buna göre hareket edilmelidir.

Ülkemiz genelinde saç dökülmesi problemi, büyük ölçüde genlerden kaynaklanmaktadır. Bunun için rahatsızlığın kökeni araştırılırken ilk göz önünde bulundurulması gereken etken, genetik saç dökülmesidir. Genetik etkenlerin yüksek ölçüde etkili olduğu bilindiği için öncelikle bunun tedavisinden bahsedenim. Aileden gelen saç dökülmesinin önüne geçilebilmesi için, vücuttaki DHT hormonunun sayısı azaltılmalıdır. Bu hormon vücutta fazla salgılandığı takdirde, saç köklerine yapışır, köklere yeteri kadar kan gitmesine ve saçın beslenmesi için gerekli olan çinko, magnezyum ve demir gibi vitaminlerin saça ulaşmasına engel olarak saç köklerini zayıflatır. Bu durum sonucu zayıflayan saç kökleri, saç telini daha fazla tutamaz ve saç kökünden ayrılmış olur. Genetik saç dökülmesinin önüne geçebilmek için DHT hormonunu ekarte edici özelliğe sahip Procapil ve Finasterid adlı iki bilimsel madde olduğu bilinmekte. Dökülmeyi önlemek amacıyla kullanılan ürünlerin içerisinde bu iki maddenin bulunması halinde, DHT hormonu önemli ölçüde azalacaktır. Fakat bu hormonu azaltmak, dökülmeyi engellemek için tek başına yeterli gelmez. Bu işlemle birlikte saçlara kaybettiği gücü geri kazandırmak adına vitamin takviyesi de yapılmalıdır.

Irsi saç dökülmesinin yanı sıra, bir de bazı hastalıkların neden olduğu dökülmeler söz konusudur. Örneğin kanser, guatr, kansızlık ve saçkıran gibi hastalıklar neticesinde de saç kaybı yaşanabilir. Bu sebeplerden dolayı meydana gelen dökülmenin tedavileri farklılık göstermektedir. Kanser tedavisi sırasında dökülen saçlar, tedavi sona erdiğinde kendiliğinden çıkarlar. Bunun için ayrı bir tedaviye gerek yoktur. Henüz sebebi tam olarak saptanamayan saçkıran, ciddi bir saç problemidir ve ayrıca tedavi edilmelidir. Aynı zamanda, saç sağlığının korunması açısından kaliteli ve doğal içerikli saç bakım ürünlerini kullanmakta fayda vardır.