Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Nazolabial Dolgu

Güzellik ve genç göstermek genel olarak tüm insanların özellikle de kadınların ilgi alanına girmektedir. Teknolojik cihazların gelişimi ve tıp dünyasında elde edilen gelişmeler ile genç kalmak artık mümkün olmaktadır. Güzellik uğruna yapılan birçok uygulama mevcuttur. Botoks uygulamaları, yüz gerdirme ve dolgu teknikleri ile güzelleşirken, özgüven tazelemek de mümkün olabilmektedir. Belli bir yaştan sonra oluşan inatçı kalıcı çizgilerin giderilmesi ve yüzde oluşan deformasyonların giderilmesiyle mükemmel bir görünüme sahip olmak için güzellik uzmanlarının uygulamalarını incelemekte ve fikir edinmekte fayda vardır.

Nazolabial Dolgu Nedir?

Yüz bölgesinde, burun kanatları yan bölgesinden başlayarak ağız kenarlarına kadar uzanan oluk kısmına nazolabial oluk/ çizgi denilmektedir. Bu çizgi, bebekler de dâhil olmak üzere herkeste bulunmaktadır. Zamanla yaş ilerlemesine bağlı olarak bu oluk daha belirgin bir hale gelmektedir. Bu çizginin derin oluşu kişilerde yorgun, mutsuz ve yaşlı görünüme sebep olmaktadır. Bu durumu engellemek ve ifadenin daha genç, mutlu ve dinç görünmesini sağlamak amacıyla yapılan dolgu işlemine nazolabial dolgu adı verilmektedir.

Nazolabial Dolgu Nasıl Uygulanır?

Nazolabial dolgu uygulamasında, hyaluronik asit içeren dolgu maddeleri kullanılmaktadır. Bu yöntem sayesinde derinleşen oluklar doldurulmaktadır. Hyaluronik asit, yüzdeki dokuya zarar vermemektedir. Dokularda erimeye sebep olmayan bu dolgu, tam tersine kendine su çekme suretiyle etki eden bir maddedir. Bu dolgu aslında vücutta bulunmaktadır. İnsanlarda eklem içlerinde, damarlarda ve deride bulunan bu maddenin bazı insanlarda yetersiz derecede olduğu bilinmektedir. Nazolabial dolgu, kişilerin mimiklerini olumsuz etkilememekte ve ifade de donukluğa sebep olmamaktadır. Uygulama sonrasında mimik kaslarında hiçbir sorun yaşanmamakta ve normal gündelik hayata devam etmek mümkün olabilmektedir. Uygulama esnasında hastanın rahatsız olmaması için tedbirler alınmaktadır.  Herhangi bir rahatsızlık ve acı oluşmaması açısından uygulama öncesi dolgu yapılacak alanlara uyuşturucu kremler sürülmektedir. Bazı kişilerde nadiren uygulama yapılırken lokal anestetik enjeksiyon gündeme gelmektedir.

Nazolabial dolgu işlemi, tek başına veya diğer dolgu işlemleri ile aynı anda yapılabilmektedir.  Uygulamada kullanılacak dolgunun miktarı da önemlidir; problemin derecesine ve cilt dokusuna göre kullanılması gereken dolgu miktarı da değişebilmektedir. Nazolabial dolgunun etkisi kısa sürede açığa çıkmaktadır. Bu farklı uygulama esnasında dahi görebilmek ve farkı ayırt edebilmek mümkündür. Uygulamadan birkaç gün sonra şişlik ve kızarıklık olabilmektedir. Uygulama sonrasında en ideal görüntü 3- 4 gün sonra görülmektedir.  İlk haftanın sonunda kontrol yapılmaktadır. Bazı durumlarda iğne uygulamasından dolayı morluk oluşması muhtemel bir durumdur. Bu durum eczaneden alınan morluk giderici bir krem ile kısa sürede çözülmektedir. Nazolabial dolgu yapıldıktan sonra uygulamanın etkisi 9 ile 18 ay sürmektedir. Uygulama hyalüronik asit içerdiği için etkinlik süresi bakımından farklılık göstermektedir.  9 ay boyunca uygulama yapılan alanda kalıcı düzelme sağlanmaktadır.

Nazolabial dolguda kişiye uygulanacak dolgunun miktarı cilt tipine ve oluğun yapısal durumuna göre değişebilmektedir. Dolgunun miktarını uzmanlar belirleyerek en uygun dozu uygulamaktadır. Nazolabial dolgu işlemine karar verildiğinde öncelikle dolgunun uygulamasını yapan uzman ile görüşülmeli ve merak edilen tüm detaylar sorulmalıdır. Sağlık ile ilgili tüm uygulamalarda olduğu gibi dolgu uygulamasında da hassas ve özenli tavır sergilenmelidir. Uygulamaya karar verildikten sonra en uygun zaman belirlenerek dolgu uygulaması için randevu talep edilmelidir. Nazolabial dolgu uygulamasından sonra, üzerinden zaman geçtikçe yenilenmesi gerekmektedir. En az 9 ay sonra, dolgunun yeniden yapılması görünümün daha kalıcı olmasını sağlamaktadır. Böylece yılların bıraktığı kalıcı izlerden basit bir uygulama ile kurtulmanın keyfi yaşanabilmektedir.