Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Metobolic Balance

Metobolic Balance

Alman hekim Wolf Funfack tarafından geliştirilen ve dünya da 2002 yılından itibaren kullanılmaya başlanan bu tedavi aslında insan vücudunda dengeyi sağlamak amacıyla kişiye özgü yapılan bir metobolizma programı olarak adlandırılabilir.

İnsanların sağlıksız yaşamdan uzaklaşıp belli bir müddet sonra sağlıklı yaşam çerçevesi içerisinde vakit geçirerek hayatlarını bir düzene sokma, sağlıklarını kontrol altına alma ve düzenli kilo vermelerini sağlar. Tüm dünyada yaygınlaşan ve giderek büyük bir sorun haline gelmeye başlayan bu sorun ne yazık ki artık yeni doğan bebeklerde dahi ortaya çıkabilmekte ve kimi için bir zararı dokunmayacak gibi algılansa da insanlık için önü alınamayacak bir tehlike olmaya devam etmektedir. Günümüz beslenme şekilleri genellikle karbonhidrat ağırlıklı olduğundan protein, yağ ve minerallerden yoksun kalan vücut obezite gibi diyabet, tansiyon, çeşitli kalp hastalıklarına yol açar. İnsülin direni açığa çıkınca vücudumuzdaki bazı hormonların salgılanış şekli ile düzeni değişir ve bu da metabolik sendrom olarak adlandırdığımız durumu açığa çıkartır. Bu sendrom göbek çevresi yağlanma ile kişinin yaşam süresini ve kalitesini etkileyen bir durumdur. Metabolik sendrom programı ise kilo düzenleyici bir programdır. Gerekli eğitimini ve sertifikasını alan doktorlar tarafından uygulanması zorunlu olan ve herkesin bir doktor kontrolünde yapması gereken bir uygulamadır. Bu uygulama dört aşamadan oluşur ve her aşamanın ardından programa farklı besinler eklenerek kişinin besin değerleri kontrol altına alınır. Bu programda ilk hedef karbonhidrat değil yağ yakımını hızlandırmaktır. Yağ yakımı en çok uyku esnasında olduğundan günde en az sekiz saat uyunmalıdır.  Ayrıyeten spor yapmak yerine kısa yürüyüşler tercih edilmeli ağır ve yorucu sporlardan uzak durulmalıdır. Hamileler, epilepsi ve böbrek rahatsızlarının uygulaması tavsiye edilmez. Yapılan kontrollerden sonra doktor eşliğinde laboratuvar sonuçlarına bağlı olarak uygulanan bu programı internetten gördüğümüz listeleri alarak kendi başımıza yapmamayı şiddetle öneriyor ve uyarıyoruz.

Kişinin günümüz şartlarında kilo dengesini ve sağlığını koruma altına alması, yaşam standartlarını yükselterek kendisiyle barışık bir insan olmasını sağlayacak metabolik balance programını doktor kontrolü eşliğinde yapmanızı tavsiye ediyoruz.