Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Liposuction Nedir?

blank

Liposuction Nedir, Kimler Bu Yöntemi Yaptırabilir Ve Nasıl Yapılır ?

Liposuction yani diğer adıyla yağ aldırma yöntemi vücudun belli kısımlarında (yüz, kalça, uyluk, karın ) bulunan ve diyet gibi zayıflama yöntemlerine tepki vermeyen dirençli yağ dokularının alınması ve bu şekilde vücut hatlarının şekillendirilmesi için yapılan cerrahi profesyonel bir yöntemdir. Bu yağ aldırma yöntemi dirençli yağların olduğu bölgelerdeki yağları aldırıp vücudun diğer kısımlarıyla uyumlu hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Liposuction yönteminin uygulanacağı kişilerde bir diyet programının olması, spor yapma devamlılığının olması, kilosunda sürekli olan bir değişiklik olmaması gibi bazı kritereler aranır. Liposuction yani yağ aldırma yönteminin uygulanacağı kişinin öncelikle gerçekçi beklentiler içinde olması gerekir. Kişinin kilo verme gibi bir beklentisinin olmaması önemlidir. Çünkü yağ aldırma yöntemi kilo vermeyi sağlamaz. Yağ aldırma yöntemi vücudun belli kısımlarındaki zayıflama yöntemlerine direnç gösteren yağ dokularının alınması ve vücut hatlarının düzeltilmesidir.

Liposuction yönteminin uygulanacağı kişinin cildinin elastikliği de önemlidir. Cilt ne kadar elastik olursa o kadar iyi olur. Bu konuda yaş da az da olsa önem taşır. Çünkü kişi ne kadar genç ise cildi de o kadar elastik olur. Bu yöntemi uygulatmak isteyen ama yaşı fazla olan kişilerin öncelikle cilt gerdirtme operasyonundan geçmeleri gerekmektedir. Bunların dışında hamile olmayan veya emzirme dönemi içerisinde olmayan, sağlık açısından herhangi bir sıkıntısı olmayan kişilerin hemen hemen hepsinde uygulanabilecek bir yöntemdir.

Ayrıca Liposuction operasyonundan geçmeden önce yakın zamanda herhangi bir ameliyattan geçtiyseniz veya bir hastalığınız olduysa bu konuyu cerrahınıza bildirmeniz çok önemlidir. Eğer bunun gibi bir durum varsa ve bunu doktorunuzla paylaşmadan operasyona girmeye teşebbüs ederseniz bu sizin için riskli olabilir. Bundan dolayı bu durumda hassasiyet göstermeniz gerekmektedir.

Liposuction yönteminin yapılmasının çeşitli yöntemleri vardır. Örnek olarak lazer yöntemi gösterilebilir. Lazer Yönteminde zayıflama yöntemleri ile kaybolmayan inatçı yağlar lazer ile eritilir. Daha sonra birkaç milimlik kesikler açılarak bu eritilen yağlar vakumlanarak alınabilir. Ya da lazer yöntemin de daha gelişmiş bir yöntem olan lazerlipo denilen yöntemde kullanılabilir. Bu yöntemde vakumlama işlemi yerine eritilen yağların karaciğer veya böbrek yardımıyla dışarı atılması sağlanır.

Bir başka liposuction yönteminde ise yine vücuda birkaç milimlik kesikler açılarak direnç gösteren inatçı yağlar çeşitli yöntemlerle parçalanır ve kanüller ya da enjektör yardımıyla vakumlanarak alınır.

Unutulmamalıdır ki liposuction yöntemi kilo vermek için kullanılmaz. Erimeye direnç gösteren yağların alınmasında kullanılır ve 4 veya 5 litreden fazla yağ alınmamalıdır. Bu yöntem uygulanmadan önce estetik cerrahınızla yani doktorunuzla bu konuyu ayrıntılı bir şekilde konuşmanız gerekmektedir.