Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Liposuction Ameliyatı

blank

Liposuction Ameliyatı

Günlük hayatımız da yediğimiz besinler sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Tüketilen besinler vücudumuzda oluşan yağları da tetiklemektedir. Derimizin altında oluşan bu yağlar fazla kilolara ve görüntü bozukluğuna sebebiyet vermektedir. Birçok insan bu görüntüden rahatsız olmaktadır. Tükettiğimiz besinlerin yanında kişilerde ergenliğe kadar yağ hücresi artışı olmaktadır.

Ergenlikten sonra bu sayı sabitlenir fakat bu hücreler hacim olarak artış gösterir yani büyür. Bu büyüme ile de kişide kilo artışı olur. Kişi bu fazla kiloları vermek için egzersizler ve spor yapmalıdır. Düzenli ve sağlıklı beslenme ile kilo kontrolünü yapabilir. Fakat tüm bu önlemlere rağmen bazı kişilerde inatçı yağ birikimi olabilmektedir.

Genellikle bu inatçı yağ birikimleri vücudun karın, kalça, bel, uyluk iç ve dışı, diz ve kol bölgelerinde yer almaktadır. Fazla yapılan egzersizler ve diyetler vücut sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle doktor kontrolünde yapılmasında fayda vardır.

İnatçı yağları bir türlü eritemeyen kişiler için liposuction ameliyatı bulunmaktadır. Bu ameliyat kısaca vücuda yeniden şekil vermek için yağların vakum yolu ile eritilmesine denilir. Ameliyatın durumuna göre genel ya da lokal anestezi ile yapılmaktadır. Ameliyat süresi vücudun hangi bölgelerine yapıldığına göre 1 ile 4 saat arasında sürmektedir.

Liposuction ameliyatı vücudun yağ alınacak bölgelerinin çeşitli noktalarında gizli kalacak şekilde 0,5 milimlik kesikler ile yağ tabakasına girerek yağların emilimi sağlanır. Yağ dokusuna özel bir hortum ile vakum cihazına bağlı metal kanüllerin ileri geri hareketi ile yağı bu dokulardan uzaklaştırmaktadır.

Bu kanüllerin uçlarında delikler bulunmaktadır. Bu delikler ile yağlar alınır. Bu ameliyatta ki amaç ameliyat yapılan bölgelerdeki aşırı biriken yağları ve dokularının yaptıkları çıkıntıları yok ederek vücut hatlarının orantılı ve güzel gözükmesini sağlamaktır.

Bu ameliyat sonrası hastaya özel korseler giydirilir. Bu korsenin giyilmesi genelde 6 hafta önerilmektedir. Hastalar genellikler bir gece hastanede kalmaktadır. Herhangi bir beklenmeyen durum oluşmazsa taburcu edilmektedir. Bu bir zayıflamak için yöntem değildir. Bu vücudunun belirli bölgelerinde diğer bölgelerine oranla daha fazla yağ bulunan kişilerin bu orantıyı sağlamak için yaptıkları bir ameliyattır.