Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Leke Tedavisi

blank

Leke Tedavisi

Vücudunuzun farklı bölgelerinde birçok lekeler oluşabilir. Yara izleri, ben, sivilce lekeleri ve daha nice farklı lekeler olabilir. Bu lekeler elbette bir süre sonra rahatsız edici bir hale geliyor. Eğer yüzünüzdeyse, kadınlarda makyaj ile kapatması zor olabiliyor veya erkeklerin zaten kapatma şansı olmuyor. Leke tedavisi için birçok farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Evde de doğal malzemeler kullanarak tedavi uygulaması yapabilirsiniz veya doktorunuza gidip hastanede ilaç veya küçük operasyonlarla tedavi olabilirsiniz. Tedavinin nasıl olacağı aslında lekenin ne durumuna bağlıdır. Çok yayılmış bir leke için, klinik veya hastanede tedavi gerekebilir veya leke küçükse, evinizde de leke temizlik işlemi yapabilirsiniz. Öncelikle evinizde farklı yağılar kullanarak, yüzünüze masaj yaparak lekelerden kurtulma imkânınız mevcuttur.

Leke tedavisi çok zor değil, fakat lekenin ne olduğuna bağlı. Dolayısıyla eğer cildinizde herhangi bir leke oluşumu varsa ve ne olduğunu bilemiyorsanız, öncelikle doktorunuza danışabilirsiniz. Bazen sadece eczanelerden alacağınız merhemlerle birkaç günde geçebilen lekeler var veya evinizde bulunan gıda malzemeleriyle, yüzünüze maske yapabilirsiniz ve böylece birkaç maske sonra lekeler temizlenebilir. Bunun yanı sıra yüz yıkama jeller dışında, limon ve bal gibi gıdalarla yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Eğer ki leke temizleme ile uğraşamam diyenler olursa, doktora gidip kontrol ettirdikten sonra, lazer ve benzeri tedavi uygulamaları yaptırabilirler. Lazer tedavisinde anında sonuç alabilir ve kalıcı olacaktır. Bazı lazer tedavileri ise birkaç seans gerektirecektir.

Özellikle güneşten dolayı cildinizde çıkan lekeleri lazer ile tedavi ettirmeniz gerekecektir. Lekeler genellikle maske gibi basit tedavi yöntemleriyle temizlenmektedir, fakat bazı maskelerin sadece uzmanlar tarafından yapılması gerekir. Örneğin karbon peeling, mutlaka bir uzman tarafından yapılması gerekir, kaldı ki evlerde normalde karbon bulunmamalıdır. Mezoterapi yine kliniklerde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Fraksiyonel lazer veya cosmelan ve dermamelan tedavi uygulamaları bulunur. Karboksiterapi yaptırabilirsiniz, fakat burada bahsi geçen leke tedavi yöntemlerinin hepsi hastanelerde veya kliniklerde yapılması gerekmektedir. Farklı leke türleri olduğundan, hangi leke için hangi tedavi uygulamasını kullanacağınıza karar vermek için doktorunuza danışmanız gerekebilir. Bazı lekeler sizi hiç rahatsız etmez, fakat bazen öyle lekeler olur ki kurtulmak istersiniz.