Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Estetik Cerrahi

blank

Estetik Cerrahi

Tıp alanında çok sık kullanılan cerrahi alanlarından birisi de estetik cerrahi alanı olmaktadır. Plastik cerrahi alanının bir alt dalı olan estetik cerrahi, hem kadınların hem de erkeklerin sık sık başvurduğu bir alan olmaktadır. Estetik cerrahinin tıp alanındaki diğer adı “Kozmetik Cerrahi” olmaktadır. Estetik cerrahi, vücudun görünüm açısından deforme olmuş ve yenilenmeye ihtiyacı olan bölgelerini yenileyerek eski estetik görünümüne kavuşması için çalışmalar ve operasyonlar yapmaktadır. Dolayısıyla da estetik cerrahi, genel olarak estetik görüntü ile ilgilenen bir alan olmaktadır. Bu işlemleri estetik cerrahi uzmanları yapabilmektedir.

Estetik cerrahi denildiğinde akla hemen ameliyat ve operasyonlar gelmektedir ancak estetik cerrahiye yönelik bu algı oldukça yanlış bir algı olmaktadır. Çünkü estetik cerrahi vücudun hemen hemen her bölgesinde estetik ameliyatları gerçekleştirse de bazen deri altına ufak operasyonlar ile ameliyata gerek duymadan dolgu ve benzeri gibi maddeleri enjekte etmektedir.  Bu nedenle de estetik cerrahinin yapmış olduğu operasyonlar her zaman kesik ve deliklerden ibaret olmamaktadır.

 

Estetik Cerrahi Kapsamında Hangi İşlemler Yapılmaktadır?

Estetik cerrahi kapsamında düzenlenen her operasyon ya da ameliyat kişiye özel farklılık göstermektedir. Dolayısıyla da yağ aldırma, meme küçültme ya da büyültme, karın gerdirme gibi tüm estetik operasyon ve ameliyatlar estetik cerrahinin kapsamına girerken aynı zamanda farklılıklar arz etmektedir.

Estetik cerrahi uzmanlarına bir çok şikayet ve istek ile başvuran bir çok hasta çoğu zaman hemen ameliyat isteğinde bulunmaktadır fakat estetik cerrahi uzmanları ilk etapta ameliyata yanaşmamakla birlikte en doğru ve en verimli sonuç verebilecek tüm yöntem ve teknikleri değerlendirmeye almaktadır.

Estetik cerrahi hastalarının bir çoğu farklı mecmualarda gördükleri estetik gelişmeleri ve operasyonları kendilerine uygulanmasını talep etseler de estetik cerrahi alanında kişiye özel müdahale yapıldığından dolayı bu talebin gerçekleştirilmesi pek de mümkün olmamaktadır. Çünkü estetik cerrahi alanında kişiye herhangi bir operasyon ya da ameliyat yapılmadan önce bir çok analiz ve tetkik yapılarak bu analizlerin sonucuna göre hareket edilmektedir. Dolayısıyla da her hastaya farklı yöntem uygulanmaktadır. Bu durum sarkmalarda, meme büyütme ve küçültme işlemlerinde ya da burun operasyonu gibi tüm işlemlerde aynı şekilde işlemektedir.