Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Dudak Dolgusu

Dudak dolgusu yaptırmak özellikle görselliği ile ön planda olan ya da kendi dudaklarından memnun olmayan kişilerin daha dolgun görüntü elde etmek amacıyla başvurdukları bire yöntemdir.  Günümüzde insanlar görüntü odaklı olarak yaşadıkları için ve televizyon internet gibi alanlarda da devamlı iyi görüntünün vurgulanması söz konusu olduğundan bu şekilde bir beklenti oluşmaktadır. Yani dudak dolgunlaştırıcı uygulamaların diğer kişiler tarafından özendirici bir uygulama şeklinde gösterilmesi estetik işlemleri de zorunlu kılmaktadır.  Dudak dolgunlaştırıcı işlemlerde temel amaç daha dolgun görünen dudaklar elde edilmesidir. Bu şekilde kişiler kendi dudak görüntüsünden memnun olabilmektedir.  Ancak doğru klinik seçimi ve uzman tercihlerine önem vermek gerekir.  Son dönemlerde bu tür işlerin merdiven altı şekilde yapılması sağlık açısından birçok sorunu beraberinde getirmektedir.  Yani önceden kliniklerle ilgili de araştırma olması önem kazanır.

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak dolgusu hyalüronik asit isimli bir maddenin dudaklara enjekte edilmesi ve bu şekilde hacim kazandırma işleminin sağlanmasıdır.  Bu madde kullanılmasının amacı, insan doğasına özdeş olmasıdır. Yani herhangi bir zararı ya da yan etkisi olmayan bir madde dudak yapısına eklenir. Bu uygulamada herhangi bir şekilde cerrahi uygulama yapılması söz konusu değildir. Yani dudak dolgunlaştırma işlemi kozmetik bir uygulamadır, güzelleşmek için gerçekleştirilir.

Hyalüronik Asit’in Özellikleri Nelerdir?

Dudaklara eklenen hyalüronik asit özelliklerine bakılırsa içeriğinin çoklu doğal şeker olduğu görülecektir. Yani bütün canlılarda doğal olarak bulunmaktadır. Bir diğer dolgu maddesi olan kollajene göre çok daha uzun ömürlü ve güvenli olduğu söylenebilir. Bunun dışında bu madde, cildi gergin tutması, eklemlerin kayganlığının sağlaması gibi önemli görevlere de sahiptir. Hyalüronik asitin bir diğer özelliği kendi hacminden bin kata kadar daha fazla su tutma özelliğinin olmasıdır. Bu şekilde enjekte edildiği yerde şeklini uzun süre koruyabilmektedir. Kozmetik ürünlerinde ve dolgu malzemesi olarak kullanılmasının da nedeni budur. Ancak doğal bir malzeme olduğu için önemli bir yan etkisi söz konusu değildir. Alerjiye de neden olmaz.

Dudak Dolgusunun Amaçları Nedir

Dudak dolgusu işlemi gelişigüzel yapılan bir işlem gibi görünse de temelde şu durumlarda uygulanmalıdır.

  • İnce ve orantısız dudaklarda şeklin düzeltilmesi, dolgunluğun artırılması
  • Dudak yapısının genç görünmesinin sağlanması
  • Şekillendirme ve kenar bölümlerinin belirginleştirilmesi işlemi
  • Üst dudak bölümünün dolgunlaştırılması ve daha estetik bir görüntü
  • Kusursuz dudak bileşenlerini elde etmek, yani belirgin aşk yayı, belirgin filtrumlar, belirgin vermilyon sınırları, hacim, dolgunluk üst dudaktan %30 büyük alt dudak sahibi olmak gibi amaçlarla yapılabilir.

 

 

Dudakların Her Zaman Genç Görünmesini Sağlamak

Dudak dolgunlaştırma işleminin amacı, genç görüntü elde etmek, dudakların dolgun ve estetik görüntüsünü sağlamaktır. Dudaklar doğal halinde yaşla beraber estetik açıdan zarar görebilmektedir. Her ne kadar bu bölüm dayanıklı olsa da bu durum kaçınılmazdır. Yani yaş ilerlemesinin önüne tam olarak geçilemez, ancak bakımla etkileri azaltılabilir.

 Dudak Dolgunlaştırma İçin Klinik Seçimi

Dudak dolgunlaştırma klinik seçimi en önemli konulardan biridir. Gelişigüzel işlem yapılmaması için bu konuya önem vermek gerekir. Yani fiyatı uygun olduğu için sağlıklı olmayan ortamda, gelişigüzel kişiler tarafından bunun yapılmaması son derece önemlidir.  Aksi halde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Klinik seçerken de öncelikle kamuya açık bir merkez bulmak gerektiğini belirtmek gerekiyor. Yani internet sitesi, açık adresi ve bu işlemi yapmaya yetkisi olduğuna dair bir resmi belge gerekmektedir. Kozmetik bir uygulama olsa da sonuç olarak enjeksiyon işlemi olduğu için kullanılan malzeme detayları son derece önemlidir.