Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Cilt Lekeleri

blank

Cilt Lekeleri

Dış görünüşümüzü oluşturan cildimiz oldukça hassas ve narindir. Cildimize gerekli özeni göstermediğimizde bir takım deformasyonlara ve lekelenmelere maruz kalabilir. Cilt lekeleri genel olarak güneş yanıklarından, yanlış kozmetik kullanımından, hamilelikte meydana gelen hormon değişikliğinden, kortizon ve doğum kontrol haplarının kullanımından, bazı enfeksiyonelrahatsızlıklardan ve yaşlanmadan meydana geldiği gibi bazı insanlarda aileden gelen genetik etkenlerden dolayı da karşımıza çıkabiliyor. Hem kadın, hem de erkeklerde sıkça görülebilen bu cilt lekeleri, estetik açıdan can sıkıcı olduğu gibi, tedbir alınmadığı ve önüne geçilmediğinde, cilt kanseri gibi ciddi hastalıklara da dönüşebilmektedir.

Bu lekeler vücudumuzda belirmeden önce önlenmeli ve kişisel cilt bakımına dikkat edilmelidir. Özellikle yaz aylarında güneşe fazla maruz kalmamak adına güneş kremi kullanarak, vitaminlerle desteklenmiş, doğal olduğundan kesin emin olduğumuz cilt bakımı ürünlerinden düzenli bir şekilde faydalanarak, yine vitamin ve mineraller açısından zengin, cilde faydalı olan sebze ve meyveleri mevsiminde bolca tüketerek bu tarz cilt lekelerinin oluşumunu önemli ölçüde önlemiş oluruz. Fakat artık çoktan oluşmuş olan ve görünüş itibariyle sizi rahatsız eden cilt lekelerinden de kurtulmak mümkün elbette. Bunun için evde kendimizin hazırlayabileceği cilt maskeleri kullanabilir yada bu konuda uzmanlaşmış ve kendini kanıtlamayı başarmış cilt bakım markalarının ürünlerini tercih edebilirsiniz. Cilt tipinize uygun olarak, cildinize hangi bakım kürlerinin uygun olacağını rahatlıkla araştırabilirsiniz. Bu araştırma doğrultusunda elde ettiğiniz bilgilere dayanarak evinizdeki malzemelerle de cilt bakımı ürünleri hazırlayabilir ve cildinize uygulayabilirsiniz. Bu ürünleri yada cilt lekelerini temizlemek için elde ettiğiniz karışımları, özellikle gece yatmadan hemen önce uygulamaya özen gösterin. Bu sayede, siz uykuya daldığınızda hem vücudunuz dinlenirken hem de bir taraftan hücreleriniz yenilenecek ve daha kısa sürede, daha etkili sonuçlar elde etmenize olanak sağlayacaktır. Ama yine de bu tarz uygulamalı tedavilerin zaman aldığını göz önünde bulundurmanızda fayda var. Olumlu sonuçlar alabilmek için sabırlı olmalısınız.

Tedavi sürecinin olumlu tamamlanabilmesi için bir de uygulamaların aksatılmadan düzenli bir şekilde devam etmesi gerekmektedir. Cilde uygulanan tedavinin aksaması durumunda cilt lekelerinin iyileşme süresi de doğal olarak uzar. Doğru malzemeler kullanıldığında ve doğru teknikle cilde uygulandığında ciltteki rahatlamayla birlikte lekelerin de zamanla ortadan kaybolduğuna çok rahat bir şekilde tanıklık edeceksiniz.