Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Cilt Kanseri

blank

Cilt Kanseri

Günümüzde birçok kanser türleri görülmektedir. Yaşadığınız yere göre de bazı kanserler diğerlerinden çok daha fazla görülebilir. Örneğin Uzakdoğu’da mide kanserine çok fazla rastlanırken, Avustralya ve bazı Avrupa ülkelerinde cilt kanserine daha sık rastlanıyor. Cilt kanseri tedavisi artık çok daha kolay bir hale geldi, fakat ne zaman tespit edildiğine bağlıdır. Cilt kanserlerinde derinin en üst tabakası, yani cildinize dokunduğunuz yüzeyde de oluşabilir, cildin orta tabakasında da oluşabilir veya en alt tabakada da olabilir. Cilt kanseri aslında çok yaygın bir kanser türüdür, fakat maalesef herkesin dikkat etmediği bir kanserdir, çünkü baktığınızda aslında anında anlayamayabiliyorsunuz. Ancak araştırdığınızda veya tesadüfen baktığınızda anlayabileceğiniz bir sorun olabiliyor.

Farklı cilt kanseri türleri vardır; melonom cilt kanserleri, bazal hücreli karsinom ve skuamöz hücreli karsinom. Cilt kanseri aslında sanıldığı kadar basit bir kanser türü de değildir. Nasıl cilt kanseri olabileceğiniz ile ilgili kısa bilgi vermek gerekirse; ultraviyole ışınımına maruz kaldığınızda olabilir, UVA, UVB ve UVC ışınlarından ve Solaryum gibi faktörler cilt kanseri olmanıza neden olabilmektedir. Kaldı ki bu sebeple örneğin dışarı çıktığınızda, güneş kremi kullanın ve güneş gözlüğü mutlaka takın denilir. Bunların dışında cilt kanseri aynı zamanda genetik bir sorun da olabilmektedir Ailenizde cilt kanseri olan varsa, sizde de çıkma ihtimali olabilir. Dolayısıyla bu tür durumlarda anında doktorunuza gidip danışabilirsiniz.

Cilt kanserleri tedavisi artık günümüzde rahatlıkla yapılabilmektedir. Teknoloji sayesinde cilt kanserlerinin tedavisi artık çok daha kolay olmaktadır. Cilt kanseri olup olmadığınızı anlamanın en kolay yöntemlerden bir tanesi, cildinizde hiç görmediğiniz lekeler görmeye başlayabilirsiniz. Bu tür durumlarda doktorunuza danışıp lekenin ne olduğunu hemen sormanız gerekir. Cildinizdeki leke, normalde cildinizde duran lekelerden farklıysa mutlaka kontrol ettirin. Cilt kanseri, diğer hastalıklar veya kanserler gibi anında anlamayabilirsiniz. İyileşmeyen yaralar veya cildinizdeki lekelerin kaybolmadan cildinize yayılması gibi durumlar olmadığı sürece, cilt kanseri olup olmadığınızı anlayamayabilirsiniz. Eğer cildinizde kırmızılık, kızarıklık, şişkinlik, kaşıntı, aşırı hassasiyet veya ağrı ve benzeri sıkıntılar yaşanıyorsa, doktorunuzdan randevunuzu alın, kapısını çalın, cildinizdeki sıkıntıları gösterin ve gerekiyorsa biran önce tedavi olun.