Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Çene Dolgusu

Çene Dolgusu

Estetik görüntü yaşadığımız dönemde kişiden kişiye göre de değişmekle beraber daha fazla artan bir öneme sahiptir.  Bunun medya özendirmesi, reklamlarda sadece düzgün fizikli kişilerin ağırlıklı kullanılması, dizi ve diğer bölümlerde de izlenebilirliğin artması bakımından iyi görünümlü kişilere eğilim olması etkilidir. Bazı durumlarda da kaza, doğuştan gelen bazı şekil bozuklukları gibi hastalık durumları nedeniyle çene dolgusu benzeri uygulamalara ihtiyaç olabilmektedir. Yani bazı durumlarda zorunluluk nedeniyle bu uygulamalar yapılabilir.  Bazen de hiçbir zorunluluk olmasa da sadece estetik görüntüyü değiştirmek için bu uygulamalar olabilir.

Çene Dolgusu Nedir

Yüz hatlarındaki en belirleyici bölümlerden biri çenedir.  Yüze uyan bir çene görüntüsü, çene çizgisi ve simetrik görüntü gibi durumlar görüntü bakımından daha dengeli ve estetik bir sonuç verecektir.   Farklı nedenlere bağlı olarak çenede bozukluklar olabilir.  En yaygın olarak görülen şekil bozuklukları çene bölümünün büyük olması, hatlarının tam belli olmaması, asimetrik durumlar, çene altı sarkma durumu gibi sıralanabilmektedir. Boyun şekli ve yüzde uyumsuzluk olduğu zaman, çene bölümünün zayıf olması durumunda, gıdı kısmının ya da çene altı bölümünün sarkması durumlarında şikâyetçi olma durumu görülebilir.  Çenenin yaş göstermesi ile ilgili de bir durumu olduğu için daha genç ve çekici görünmek isteyen kişiler de çene bölümlerinde işlem talep edebilmektedir.  Bu noktada cilt yapısının yağlı olmaması ve çene kemiğinin net şekilde ortaya çıkması gibi detaylar önem kazanır. Çene dolgusu işlemleri ile genç görüntü ve şekil bozukluklarının giderilmesi hedeflenir.

Çene Dolgusu Yapılış Amacı

Çene dolgusu işlemi yapılmasının amacı, çukurları doldurmak, ciltteki kırışık bölümleri giderme gibi nedenlerdir. Hacimde eksilme varsa bunun için de dolgunlaştırma işlemi olabilir. İşlemlerde deri altına uygulama yapıldığından deri üzeri dolgun görüntüye sahip olur. Ancak dolgu işlemi çok uzun süre için düşünülmemelidir. Belirli bir süre sonra dolgunlaştırıcı maddelerin etkisi azalabilecektir. Yeniden işlem gerekebilir.

Çene Dolgusu Yapılış Şekli Nasıl

 Çene dolgusu yapılış şekli enjeksiyonla gerçekleşmektedir. Yani çukur görüntüyü düzeltmek, alt yüz bölümünü yapılandırmak için dermal dolgu malzemelerinden faydalanılmaktadır. Ancak bu dolgu malzemesi tek tip değildir. Dolgu enjeksiyonunda çeşitli türlerden bahsetmek de mümkündür.

  • Hyaluronik asit,
  • Tedaviden 4 hafta önce bir alerji testi ile sığır kolajeni
  • Kendi vücudunuzdan elde edilen yağ hücreleri
  • Biyobozunur polimer, kalsiyum hidroksilapatit gibi insan yapımı malzemeler şeklinde sıralama olabilir.
  • Ürün kullanırken sağlık bakanlığı tarafından onaylanan bir malzeme olması gerekir.

İşlemlerde Anestezi Gerekir Mi?

Çene dolgusu yapılışı sırasında anestezi genellikle yapılmamaktadır. Yani gerekmediği için uyuşturma da yapılmaz. Ancak bazı kişilerin talepleri üzerine sınırlı uyuşturma yapılabilmektedir. Cildin altına küçük iğnelerle enjeksiyon yapılır ve işlemler ortalama 15 dakika kadar sürer. Eğer doğru ve yerinde bir uygulama yapılırsa alınan sonuçlar da iyi olabilir. Çene ve yüz yapısında genel görüntü olarak istenen keskin hatlar oluşabilir.

Çene Dolgusu Ne Tür Avantajlara Sahiptir

Çene dolgusu işleminin avantajları özellikle kaza ya da doğuştan gelen özellikleri nedeniyle hasar gören çene yapısının düzelmesi bakımından artı sağlar. Estetik birtakım kusurların giderilmesini isteyen kişiler için de beklentileri karşılayacaktır. Ayrıca cerrahi uygulamalardan kaçınan kişiler için daha basit ve hızlı çözüm veren işlemlerdir. İyileşme süresi gibi bekleme şansınız yoksa hızlı ve pratik çözüm almak istiyorsanız bu yöntemle sonuç alabilirsiniz. Ayrıca ameliyat yaptırmak isteyen kişiler için ön hazırlık gibi düşünülebilir.  Yani önceden kişiler nasıl görüntüde olacaklarını bilerek daha etkili karar verebilir ve sonuç bakımından da memnuniyet sağlayabilir.