Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Çatlak İzi Tedavisi

blank

Çatlak İzi Tedavisi

Özellikle kadınlar için sıkıntı olan sorunlardan bir tanesi, çatlak izleri. Birçok farklı nedenlerden dolayı çatlak izleri ortaya çıkabilir. En yaygın nedenlerden bir tanesi cilt bakımının yapılmamasıdır. Çatlak izleri cildinizde ve dudaklarınızda, her yerde oluşabilir. Soğuk havalarda fazla durduğunuzda da çatlak izleri oluşabilir. Bunun yanı sıra cildiniz su ile çok fazla temas edip ani kurumalara neden olursa, yine çatlaklar oluşabilir. Peki, bu çatlak izlerini nasıl tedavi edebiliriz, biraz ona bakalım. Evinizde bulunan birçok malzemeler için çatlak izi tedavisini yapabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi, zararlı olduğu için çok fazla tüketmeyin dedikleri şeker. Şeker, limon suyu ve badem yağını karıştırdığınızda, iyice macun kıvamına gelmesini bekleyin. Sonrasında çatlak izi olan bölgeye masaj yaparak uygulayın.

Bir başka uygulama ise aloe vera ve zeytinyağı ile yapılmaktadır. Öncelikle aloe vera jelini zeytinyağı ile blenderda karıştırıyorsunuz ve iyice homojenleştiğinde çatlak izi olan bölgeye uyguluyorsunuz. Aşağı yukarı 20 dakika kadar bekledikten sonra, ılık su ile uygulama yaptığınız bölgeyi yıkıyorsunuz. Sonucu görebilmeniz için birkaç defa bunu uygulamanız gerekir. Bir başka uygulamada badem yağı ve zeytinyağını beraber kullanabilirsiniz. Aslında en basit uygulamalardan bir tanesi budur. Her iki yağı bir kapta iyice karıştırın ve sonra elinize bolca alarak, çatlak izi olan bölgelere masaj yaparak uygulayın. Her gece tekrar ettiğinizde, bir süre sonra sonuca ulaşabileceksiniz.

Çatlak izlerinden korkmayın, çünkü mutlaka kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Kullanabileceğiniz birkaç malzemeden bahsetmek gerekirse, Hindistan cevizi yağı ile kakao yağını beraber kullanabilirsiniz. Patates suyunu kullanarak ta çatlak izlerinden kurtulabilirsiniz. Kullanabileceğiniz bir diğer malzeme ise kadife çiçeği yağı ile zeytinyağı karışımıdır. Bütün bu malzemeler evinizde bulunabilecek şeyler olduğundan, çatlak izlerinden kurtulmak için ekstra bir masrafa gerek yok. Sadece nasıl uygulayacağınızı ve sürekliliği koruduğunuz takdirde, kısa bir sürede çatlak izlerinin yok olduğunu ve cildinizin temizlendiğini göreceksiniz. Başladığınız uygulamayı mutlaka sürekli yaparak, sonucunu elde edene kadar devam edin. Unutulmaması gereken nokta ise, her cilt tipi bir değildir. Dolayısıyla bir ciltteki uygulama izleri iki haftada temizleyebiliyorsa, başka bir cilt tipinde 1 veya daha fazla ayda temizlenebilir.