Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Burun Estetiği Ameliyatı

blank

Burun Estetiği Ameliyatı

Son dönemler çok fazla yaptırılan ve tercih edilen estetik ameliyatlardan birisi burun estetiği ameliyatı olmaktadır. Tıp alanında adı “Rinoplasti” olan burun estetiği ameliyatı adından da anlaşılabileceği gibi bir burun estetiği operasyonu olmaktadır.

Burun estetiği ameliyatı birçok nedenden dolayı yapılabilmektedir. Dolayısıyla da burun estetiği ameliyatı birçok kişi tarafından estetik görünüm amaçlı yapılıyor olsa da çoğu zaman herhangi bir sağlık durumundan dolayı da yapılabilmektedir. Burun yapısından yani burnunun görüntüsünden memnun olmayan kişiler psikolojik olarak kendilerini kötü hissedebilmektedir. Bu bağlamda kişiler burunlarının şekilsel bozukluklarını düzelttirmek ve kendilerini ruhsal olarak iyi hissedebilmek için burun estetiği ameliyatı yaptırabilmektedir.  Burun estetiği ameliyatının bir diğer nedeni ise fonksiyonel nedenler olmaktadır. Yani şöyle ki; burun yapısında kemik eğriliği ya da sağlığı etkileyen bir sorun var ise bu durumda burun estetiği yapılarak kemik eğriliği düzeltilerek söz konusu sağlık problemi ortadan kaldırılmaktadır. Kusursuz bir burun olarak elbette burundan söz edilemez ancak kişiler; tümsek, çukur ve dar burun şekli gibi nedenler ile burun estetiği ameliyatı ile şikayetlerini yok denecek kadar en aza indirgeme şansına sahip olabilmektedir.  Bu bağlamda kişilerin burun estetiği ameliyatından önceki süreçte beklentilerini yüksek düzeyde tutmamaları ameliyat sonrasında kendilerini daha iyi hissetmelerine ortam hazırlamaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burun estetiği ameliyatı risk oranı oldukça düşük olmakla birlikte her ameliyat sonrasında olduğu gibi enfeksiyon kapma ve kanama yapma gibi riskler elbette bulunmaktadır. Bu bağlamda Burun estetiği yaptırmış olan kişilerin birçok hususa da ameliyattan sonra dikkat etmesi iyileşme sürecinde önemli bir rol oynamaktadır.

Ameliyat işlemi bittikten sonra burna delikli bir silikon tampon takılmaktadır ve bu silikon ameliyatı takip eden ikinci gün çıkarılmaktadır. Silikon çıkarıldıktan sonra burundan gelen hafif akıntı ise normal ve olağan bir gelişmedir. Bu süreçten sonra ise burun estetiği ameliyatı yaptıran kişinin öncelikle burun ve yüz bölgesine darbe almaması oldukça önemlidir. Darbenin yanı sıra aynı zamanda kişinin yaklaşık bir ay boyunca burun bölgesine baskı yapmaması adına gözlük kullanmaması da oldukça önemli olmaktadır. Bu durumlar dışında kişi kısa sürede normal hayatına geri dönüş yapabilmektedir.