Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Burun Dolgusu

Estetik alanı tıbbi gelişmeler sonucunda ucu bucağı olmayan oldukça geniş bir sağlık alanı haline gelmiştir. Özellikle bayanların oldukça fazla tercih ettiği estetik alanlarından birisi burun dolgusu olmaktadır. Gerek sağlık sorunları nedeni ile gerekse burnun fiziksel görüntüsü nedeni ile özellikle bayanlar olmak üzere burun estetiği konusunda araştırmalar yaparak burun estetiği nedir sorusuna yoğunlaşmaya başlamışlardır.

Dış görünüş insanların psikolojik durumlarını yakından etkileyen önemli bir faktördür. Kişinin dış görünüşünün istediği gibi bir estetik yapıda olmasından dolayı insanlar mutlu olurken aynı zamanda özgüvenlerini de kendilerinde görmektedirler. Tüm bu nedenlerden dolayı ağırlıklı olarak bayanlar olsa da erkeklerin de başvurduğu estetik alanlarından birisi burun dolgusu olmaktadır. Burun dolgusu sayesinde burun yapısında çok farklı görüntüler elde edilebilmektedir. Ancak şu durum unutulmamalıdır ki; her durum ve sorun karşısında burun dolgusu yapılmamaktadır ve her sorunun çözümü burun dolgusu değildir. Bu nedenle burun dolgusu yaptırmak isteyen kişilerin öncelikle burun dolgusu nedir neden yapılır mutlaka geniş çaplı bir şekilde araştırmak gerekmektedir.

Burun Dolgusu Estetiği Nedir?

Burun estetiği yaptırmak isteyen bir çok kişi burun dolgusu nedir sorusunun cevabını araştırırken aynı zamanda burun dolgusu estetiğinin ne anlama geldiğini ve nasıl yapıldığını da araştırmaktadır.

Estetik cerrahi işlemi olan burun dolgusu, ameliyatsız gerçekleştirilen bir cerrahi operasyon olmakla birlikte aslında yüz bölgesinde yapılan dolgu işleminin burun kısmında verilen ismi olmaktadır. Dolayısıyla da yüz dolgusunda uygulanan tüm yöntem ve teknikler burun dolgusu işleminde burna uygulanmaktadır.

Burun Dolgusu Operasyonu Sonrasında İyileşme Süreci

Burun estetiği yaptırmak isteyen ve burun dolgusu nedir diyen bir çok kişi aynı zamanda operasyon sonrasındaki iyileşme sürecini de merak etmektedir. Burun dolgusu operasyonu ameliyatsız yapılan bir cerrahi işlemdir ve bu operasyon ortalama olarak 15 dakika sürmektedir. Uygulama sonrasında ise kişinin hastanede yatması gerekmektedir. Burun dolgusu yaptıran kişi operasyon sonrasında yürüyerek hastaneden çıkabilir ve gerek sosyal hayatına gerekse çalışma hayatına hemen dönebilmektedir. Dolayısıyla da bu operasyon sonrasında bir iyileşme sürecine gerek olmamaktadır.

Burun Dolgusu Kalıcı Olur mu?

Burun dolgusu tamamen ömür boyu kalıcı olan bir işlem olmamaktadır. Burun dolgusunun kalıcılık süresi tamamen kişinin biyolojik yapısına bağlı olmakla birlikte bu süre 6 ay ile 18 ay arasında değişkenlik göstermektedir. Bu demektir ki; ortalama olarak 15 dakika süre içerisinde yapılan bir estetik operasyon olan burun dolgusunun en uzun ömrü 18 ay olmaktadır. Daha sonra ise burun eski halini alacaktır.

Burun Dolgusu Hangi Amaçlar İçin Yapılmaktadır?

Kalıcı çözümler üretmeyen bir estetik operasyon olan burun dolgusu, geçici görünümler sunmak için yapılmaktadır. Şayet hasta kalıcı bir değişim istiyor ise bu durumda uzman doktorun kararına göre burun estetiği ameliyatına başvurulmaktadır.

Burun dolgusu estetik amacı ile bir çok farklı nedenler ile yapılabilmektedir. Öncelikle burun yapısında meydana gelen ve dışarıdan görülen burun eğrilikleri burun dolgusu ile yok edilebilmektedir. Bununla birlikte aynı zamanda burun ucunun kaldırılması, burun ile dudak arasındaki kısmın daha belirgin hale gelmesi, burun sırtının düzleştirilmesi, burun ile alın arasındaki bölümün belirgin bir şekil alması, burun estetiği ameliyatı sonrasında oluşan estetik sorunların ortadan kaldırılması, burun yapısında bulunan asimetrik yapının düzeltilmesi ve burun kanadındaki çentik yapının yok edilebilmesi için burun dolgusu yapılabilmektedir. Ancak tüm bu işlemlerden önce mutlaka uzman doktorun hastayı muayene etmesi, burun yapısını doğru bir şekilde analiz etmesi ve ardından doğru teşhisi koyması kaçınılmaz bir şarttır.