Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Alın Dolgusu

Yüz bölgesi sürekli olarak yapılan mimiklerden etkilenen bölgedir. Mimiklerin tekrarlanması sonucunda, yaş ilerlemesi ile doğru orantılı olarak kalıcı çizgilerin oluşması muhtemel bir durumdur. Yüzde özellikle alın bölgesinde oluşan çizgiler kişileri rahatsız etmektedir. Kaşları kaldırmaya dayalı olarak oluşan alın çizgilerinin kaybedilmesini sağlayan uygulamalar vardır. Alın çizgileri cilt kalınlığına göre farklı derecelerde görülebilmektedir. Özellikle cildi kuru olan insanlarda bu çizgilerin daha belirgin olduğu düşünülmektedir. Alında oluşan çizgilerden rahatsız olunuyorsa, uygun işlemler ile bu sorun çözülmektedir. Günümüzde uygulanan alın dolgusu işlemi ile yüzde kalıcı iyileştirme yaratmak mümkündür.

Alın Dolgusu Hangi Durumlarda Uygulanmalıdır?

Kişiler, mimiklerini oynatmadıkları halde alın bölgesinde kalıcı çizgiler görülebiliyorsa uygulama yapılabilmektedir. Ayrıca kaşların yukarıya kaldırılmadığı durumlarda veya istirahatte iken alın çizgileri gözle görülebiliyorsa alın dolgusu uygulamak doğru tercih olmaktadır.

Alın Dolgusunun Uygulanmamasını Gerektiren Durumlar

Bireyler yalnızca kaşlarını hareket ettirdiklerinde ve mimik kullandıklarında çizgi oluşmakta ise, kişiler bu durumdan rahatsız olsalar dahi alın dolgusu uygulanmamaktadır. Böyle durumlarda uygulanması en doğru olan yöntem botoks uygulamasıdır. Botoks kırışıklık önleyici etki yarattığı için, uzun bir süre çizgi oluşumunu engelleyebilmektedir.

Alın Dolgusu Uygulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Alın bölgesindeki çizgilere dolgu işlemi kırışıklık hattının içine veya altına iğne aracılığı ile hyalüronik asit enjekte edilmekte, böylelikle kırışıklık görünümü giderilmektedir. İşlem öncesinde bölgeye uygulanan uyuşturucu özellikteki kremler veya enjeksiyon yapılarak uyuşturulmaktadır. Dolgunun uygulanacağı kişilerin, cilt problemleri doğrultusunda dolgunun miktarı belirlenmekte, çizgi oluşumu ve cilt yapısı göz önünde bulundurulmaktadır. Alın bölgesi için hedeflenen görüntü yandan bakılınca yuvarlak bir görünümün elde edilmesi ile ilişkilidir. Kaş bölgesindeki tümsek görünümünün giderilmesi için alın bölgesine dolgu uygulaması yapılması, hem çizgilerin giderilmesinde hem de alın bölgesinde istenilen görsel özelliklerin sağlanmasında ekili olmaktadır.  Alın dolgusunun şekillendirme amaçlı uygulanması sırasında “kanül” olarak bilinen küt uçlu aparatların yardım ile işlem uygulanmaktadır. Dokuların iç kısımlarında aparat kaydırılarak güvenli bir şekilde uygulama sonuçlandırılmaktadır. Birkaç nokta üzerinden giriş sağlanarak görünüm istenilen şekle getirilmektedir. Uygulamanın hemen sonrasında dolgu yapılan bölgede şişlik veya kızarıklık olabilmektedir. İdeal görünüme ulaşmak için 3- 4 günlük bir süreç gerekmektedir. Uygulamanın yapılmasının üzerinden bir hafta geçtiğinde kişiler uzman kontrolüne tabi tutulmaktadır. Uygulamanın kalıcılık süresi ise 9 veya 18 ay sürebilmektedir. Dolgunun etki süresi kişiden kişiye değişmektedir. Dolgu işleminin kalıcılık süresinin bitiminde tekrar dolgu uygulaması yapılabilmektedir. Alın kırışıklıkları tedavisinde dolgu uygulanması uygun olmayan bireylere botoks yapılmakta, böylece istenilen cilt görünümüne ulaşılması sağlanmaktadır. Alın dolgusu, uygulama kolaylığı ve uygulama sonrasında oluşan lezyonların azlığı sebebiyle kadınlar tarafından tercih edilen bir uygulamadır. Alın dolgu işlemi ile yaşlanma belirtileri ortadan kaybedilirken, kişilerin hayal ettikleri görünüme kavuşması sağlanmaktadır. Bu uygulamaya karar vermeden önce uygulama yaptıran kişilerin görüşünü almak önemlidir. Ayrıca sağlık ile ilgili tüm uygulamalarda uzmanlardan bilgi almak ve ön araştırma yapmak doğrudur. Her uygulamanın her bireyde başarıyla sonuçlanmasının garantisi yoktur. Uzmanlar uygulamanın gerekliliği ve cilt tipinin uygunluğu konusunda detaylı inceleme yaptıktan sonra dolgu işlemini uygulama kararı vermektedir. Estetik ve güzellik algısının giderek değiştiği günümüzde bu alanda oldukça ilginç ilerlemeler kaydedilmiştir. Başarılı sonuçların elde edildiği bu uygulamalarla artık cerrahiye gerek kalmadan güzelleşmek kolaylaşmıştır. Kadınlar tarafından tercih edilen bu uygulamaların, kadınlarda mutluluğun artışı ve özgüven duygusu hissetme açısından olumlu sonuçlar doğurduğu bilinmektedir. Bu nedenle alın dolgusu uygulaması önemli bir uygulama olarak örnek yöntemler arasındadır.