Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Akne Sivilce (Tedavisi)

blank

Akne Sivilce (Tedavisi)

Akne genellikle kadınların yüzlerinde yaşadığı en büyük sorunlardan bir tanesiydi, fakat artık sadece kadınların değil, erkekler için de büyük bir sorun olmaya başladı. Akne veya başka bir deyişle sivilce, genelde yüz bölgesinde çok fazla çıkmaktadır. Bunun sebebi ise yüz bölgesinde çok fazla yağı oranının olmasından kaynaklanıyor. Vücudunuzun her yerinden sivilceler çıkabilir, fakat bunları nasıl tedavi edebilirsiniz, biraz bu konu üzerinde duralım. Sivilceler aslında ciltte oluşan iltihaplardır. Kimileri çok fazla kaşıyabiliyor, kimileri ise patlatmadan duramıyor, fakat kaşıdıkça ve patlattıkça sivilceler tekrar tekrar çıkmaya devam eder. Sivilcelerin tamamen yok olması için, onları kurutmanız gerekiyor. Kurutmak için de, örneğin eczanelerde bulabileceğiniz sivilceler için merhemler kullanabilirsiniz.

Bunların dışında evinizde merhem yoksa ve ilaç kullanmayı sevmiyorsanız, bütün evlerde bulunabilen, elma sirkesini kullanıp cildinize uygulayabilirsiniz. Aknelerin en büyük düşmanlarından bir tanesi elma sirkesidir. Akne içerisinde bulunan mikroplar sirkedeki mikroplarla asla baş edemezler, bu sebeple de yok olurlar. Evinizde akşam yatmadan önce, elma sirkesini biraz pamuğa döküp yüzünüze uygulayıp biraz bekledikten sonra, ılık su ile duruladığınızda, bir süre sonra sivilcelerin yok olduğunu ve cildinizin pürüzsüzleştiğini görebileceksiniz. Akneler çıkınca ağrı da yapabilmektedir. Bu sebeple eğer aknenin çıktığını düşünüyorsanız, biran önce tedaviye başlayın ki canınız çok yanmasın. Özellikle evde bulabileceğiniz elma sirkesi, akneyi köküne kadar kurutacaktır ve iz bırakmadan düşmesini sağlayacaktır.

Evinizde bulunan bir başka malzeme ile de yine akne tedavisi yapabilirsiniz. Evinizde mutlaka limon ve bal bulunur. Limonu ve balı beraber karıştırıyorsunuz ve sonrasında ocakta kısık ateşte biraz ocakta tutacaksınız. Macun kıvamına geldiğinde ocaktan alın, yüzünüze sürülebilecek sıcaklığa geldiğinde, yüzünüze eşit şekilde sürün ve biraz bekleyin. Normal bir maske yaptığınızı düşünün. Yaklaşık 15 dakika kadar beklemek yetecektir. Sonra ılık su ile yüzünüzü iyice yıkan. Bunu 10 gün kadar tekrar etmeniz gerekiyor. 10’uncu güne doğru maskenin sivilceleri temizlediğini ve yüzünüzün temizlendiğini görebileceksiniz. 10 günden fazla yapabilir, hatta isterseniz 10’uncu günde sonra her hafta yapabilirsiniz, fakat sonuca ulaşmak için mutlaka en az 10 gün bu uygulamayı yapmanız gerekmektedir.