Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Akıllı Dolgu

blank

İnsanlar için fizyolojik sağlık durumu kadar önemli olan sorun cilt güzelliğidir. İnsan cildi yaş ilerledikçe yıpranmakta ve doğal dokusunu kaybederek deforme olmaktadır. Kişileri en çok rahatsız eden durum ise, yaşlanmaya bağlı olarak oluşan derin kalıcı çizgilerdir. Yaşlanma süreci genetik ve çevresel faktörlerden etkilenme sonucunda hızlanmaktadır. Doğada gözlemlenen bozulmaların etkisiyle özellikle zararlı güneş ışınları, cilt kolajen dokusunu bozmakta ve hasar yaratmaktadır. Bunun yanı sıra sigara kullanımı, kötü beslenme, sağlıksız yaşam koşulları, hormonal düzen bozuklukları, sistemik veya metabolizmaya bağlı hastalıklar gibi pek çok sebep yaşlanmaya etki eden çevresel etmenlerdir.

Akıllı Dolgu Nedir?

Yaşlanma süreci boyunca cildin kolajen dokusunda bozulmaya bağlı hasarlar oluşmaktadır. Cildin kolajen yapısında meydana gelen kalitenin azalması durumunda ise, ciltte gevşeme ve elastikiyet kaybı oluşmaya başlamaktadır. Ciltte meydana gelen bu yıkımın artması ve yerine yenisinin oluşamaması sonucunda cilt kolajen dokusunu kaybetmektedir. Bu etki ile ciltte bozulmalar başlamaktadır. Ciltte oluşan elastikiyet kaybı ve bozulmaların önüne geçmek için çözüm vardır. Yerçekimi etkisi ile elmacık kemiklerindeki dolgunluğun azalması, yanaklarda meydana gelen boşalma ve aşağıya doğru sarkma eğilimi, burun kenarındaki oluklarda derinleşme, çizgilerin belirginleşmesi, dudak çevresinde çizgi oluşumu, dudakta büzülme ve ağız çevresinde sarkmaya bağlı hasarlar kişileri rahatsız eden bulgulardır. Cildin kolajen yapısının normale dönmesi ve yeniden kolajen üretiminin artırılması ve kalitesinin iyileştirilmesi mümkündür. Kolajen üretimini destekleyen yeni dolgu teknikleri ile sorun çözülmekte, insanlar diledikleri cilt görüntüsüne sahip olabilmektedir.

Cildin kolajen yapısını düzenleyerek, yeniden kolajen üretimi sağlayan uygulama akıllı dolgu uygulamasıdır. İçeriğinde dolgunun  %70’ lik bölümünü oluşturan özel bir içeriğe sahip olan “Akıllı Dolgu” vücutta kolajen üretimini iyileştirerek, ilk uygulamadan itibaren gözle görülen dolgunluk sağlamaktadır. Akıllı dolgu uygulamasından 6- 8 hafta sonrasında biyo emilim sağlanarak yok olmaktadır. Dolgu işleminde etkiyi sağlayan unsur, deri içerisine homojen olarak nüfuz eden PCL Partikülleri olmaktadır. PLC Partikülleri  birbirlerine yakınlıkları ile bağlantılı olarak değişik hacme sahip kolajenin oluşumuna yardımcı olmaktadırlar. Vücutta kolajen oluşumu ilk aydan itibaren başlamakta ve 4. aya kadar artarak devam etmektedir. PCL Partikülleri tam olarak emilime uğradığında, Lifting ve dolgunluk vermesi beklenen kolajen miktarının oluşumu sağlanmaktadır. Cerrahi uygulamalarda kullanılan dikiş ip ile güvenli bir şekilde Kaprolakton yapılarak, dolgunun %30’ luk kısmı oluşturulmaktadır. Kolajen üretimini yapan hücrelerin uyarılması ile dokunun sağlam ve kaliteli kolajen oluşturması ile olumu sonuçlara erişilmektedir.

Akıllı Dolgu Nasıl Uygulanır?

Kolajen uyarıcı dolgu uygulamasının yapılması kolay bir işlemdir. Küçük dokunuşlar olarak kabul edilen bu uygulama ile olumlu sonuçlara ulaşılmaktadır.  Uygulama esnasında Lokal anestezi yapıldığından ağrısız bir uygulamadır. Uygulamanın yapılmasının ardından hemen günlük yaşantıya dönülebilmektedir. İlk uygulama yapıldığı anda gözlemlenen dolgunluk jele aittir ve bu görüntü birkaç hafta sonra kaybolmaktadır. Kalıcı etkinin sağlanması için 3- 4 ay geçmesini beklemek gerekmektedir. Bunun sebebi yeterli kolajen oluşumu için süreye ihtiyaç duyulmasıdır. Bu sürecin sonunda elde edilmek istenen Lifting etkisi ve dolgunluk görünümünün yanı sıra, cilt kalitesinde ve görüntüsünde gözle görülür iyileşme olmaktadır.

Akıllı Dolgu işlemi uygulandıktan sonra etkinlik süresi önemlidir. Akıllı dolgu uygulamasının etkisi bir yıldan dört yıla kadar süren dört ayrı şekilde görülmektedir. Yüz bölgesi ele alındığında dudaklar ve gözaltlarının dışında  hacim ve Lifting ihtiyacı hissedilen her bölgeye uygulanmaktadır.  Ellerde, sırtta, boyunda ve Dekolte bölgesinde uygulama yapılabilmektedir. Akıllı dolgu sayesinde kaybedilen özgüven geri kazanılmaktadır.